Bukszpan drobnolistny

Amarant/ 10 stycznia, 2017/ Rośliny

Bukszpan drobnolistny. Buxus microphylla.
Krzew podobny do  bukszpanu wieczniezielonego zarówno wizualnie jak i pod względem wymagać glebowych. Popularna odmiana to b.s. „Faulkner”, chociaż nie każdy z posiadających go ogrodników zdaje sobie sprawę, że to nie jest „zwykły” bukszpan.
Odmiany o karłowym pokroju:
-Buxus microphylla 'Faulkner’, dorastający do 1,5 m, dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i w pełnym cieniu. Odmiana uważana za najbardziej odporną na niskie temperatury.
Żywozielone liście. Bardzo ładnie wyglądają młode przyrosty.
– Buxus microphylla 'Golden Triumph’Ÿ krzew dorastające do 1 m wys..  Młode pędy czerwonawe. Stanowisko słoneczne do półcienistego, osłonięte. Liście z wyraźnym kremowym obrzeżeniem.
-Buxus microphylla „Rococo” krzew dorastający do 0,8 m. Może rosnąć na glebach obojętnych lub wapiennych, bogatych w próchnicę. Stanowisko słoneczne do zupełnie cienistego. Doskonały na obwódki i formy geometryczne, niskie, strzyżone żywopłoty oraz do pojemników. Zaleca się okryć na zimę. Liście zielone.
– Buxus microphylla 'Compacta’  krzew dorastający do 0,8 m wysokości. Ładnie reaguje na cięcie i strzyżenie. Dobrze rośnie w półcieniu. W pełnym słońcu młode liście mogą ulec poparzeniu.

Share this Post