Rozmnażanie funkii

Amarant/ 10 stycznia, 2018/ Hosty

Zbieram różne odmiany funkii, czasem odmiana, która rośnie w ogrodzie przypadnie do gustu znajomym, wtedy nie wypada zrobić nic innego jak tylko wziąć łopatę i podzielić kępę.
Przy rozmnażaniu tych bylin wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a wtedy każdy podział zakończony zostanie sukcesem.

Jest kilka sposobów rozmnażania funkii:
– in vitro,
– przez podział rozrośniętych kęp, jest to najprostszy sposób, który pozwala zachować cechy odmiany wyjściowej, roślinę mateczną wykopujemy i dzielimy na mniejsze fragmenty, pamiętając o tym, że sadzonki muszą mieć co najmniej jeden pąk liściowy, podział wykonujemy wiosną- kiedy z ziemi zaczynają wyrastać pąki liściowe lub późnym latem, koniec sierpnia, w tym przypadku przycinamy liście na 10 cm aby korzenie były w stanie wyżywić część nadziemną rośliny.
Narzędzia wykorzystywane do podziału powinny być czyste, aby przy okazji podziału nie przenieść na rośliny mateczne i sadzonki chorób grzybowych ani tym bardziej wirusowych (zwłaszcza HVX!),
– przez wysiew jesienny lub wiosenny nasion  zebranych jesienią z roślin matecznych. Siewki rozsadzany kiedy wypuszczą drugi liść, trzeba pamiętać, że młode roślinki potrzebują odpowiedniej ilości wody i nie mogą stać w słońcu tak jak i dorosłe rośliny,

Przez wysiew możemy stworzyć nowe mieszańce, ponieważ ten sposób rozmnażania cechuje zmienność, młode rośliny nie muszą wcale powtórzyć cech rośliny matecznej.

Niektóre odmiany obsiewają się, warto podczas pielenia spojrzeć, czy wokół rozrośniętych kęp funkii nie pojawiły się młode roślinki.

Share this Post